Mamy głos i nie zawahamy się go użyć!

DKF w Kapciach powstał jeszcze przed zarejestrowaniem Fundacji Sztuka Wolności, bo w 2017 roku. Pragnieniem Olgi Żmijewskiej, która później ufundowała fundację, było posłuchać głosu młodych i pozwolić im wypowiedzieć się na każdy temat.
Spotkania z idzbarską młodzieżą odbywały się w budynku szkoły, w sali „zerówkowiczów”, gdzie zmienialiśmy obuwie na kapcie i w domowej, przytulnej atmosferze, z kubkiem herbaty w dłoni, sięgając po zdrowe przekąski, najpierw oglądaliśmy filmy, a potem o nich rozmawialiśmy.
Naszą intencją było stworzenie przestrzeni wolnej od oceny, krytyki, nieuzasadnionej dyscypliny. Nikt nie strofował dzieci, nie mówił im „że mają grzecznie siedzieć, być cicho i nie przeszkadzać” – mogły oglądać film i jednocześnie robić fikołki, wędrować po sali, jednym słowem podążać za intuicyjnymi potrzebami ciała.
Filmy, takie jak „Był sobie pies”, ale i klasyka jak „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” albo trudny „Chłopiec w pasiastej piżamie” stawały się pretekstem do intymnych i głębokich rozmów, ale także spotkania międzypokoleniowego i konfrontacji zupełnie odmiennych światopoglądów.
Dzieci i młodzież, wolne od oceny, miały okazję po raz pierwszy porozmawiać na tematy, które w ich środowiskach nie były poruszane.
Projekt DKF w Kapciach przeżył swoją reaktywację w czasie pandemii w 2020 roku, a z racji obostrzeń sanitarnych jego nowa odsłona pojawiła się online, na kanale YouTube Sztuka Wolności.
W tej odsłonie DKF w kapciach to projekt realizowany z nastolatką z Idzbarka. Fundatorka Fundacji Sztuka Wolności Olga Żmijewska i nastoletnia wolontariuszka fundacji Maja Wojtczak oglądają filmy, a następnie rozmawiają o nich.
Zachęcamy młodych do wypowiadania swojego zdania – w przekonaniu, że każda osoba ma do niego prawo. Chcemy, aby młodzi czuli się widzianą/słyszaną częścią społeczeństwa i w przyszłości chodzili na wybory, udzielali się w życiu społecznym, głośno wypowiadali swoje zdanie. W DKF w kapciach ćwiczymy mówienie swoim głosem na bezpiecznym, przyjaznym forum.

Oglądamy filmy poruszające tematy bliskie młodym – także kontrowersyjne. Są to między innymi „Nigdy, rzadko, czasami, zawsze” (film o nastolatce, która poddaje się aborcji) „Biała Wstążka” czy „Histeria – romantyczna historia wibratora”.
Zapraszamy do DKF’u – tutaj.