20 lipca 1944 roku w kwaterze głównej w Wilczym Szańcu grupa spiskowców podjęła próbę zamachu na zbrodniarza wojennego, którego nazwiska nie wymieniam, gdyż postać ta na to nie zasługuje. Jak piszę w swoim artykule w najnowszym wydaniu czasopisma poświęconemu dziedzictwu kulturowemu Mazur Masovia,
„Zbrodniarze wcale nie zasługują na tak obszerną przestrzeń w naszym wspólnym imaginarium, a ja uważam, że nadszedł czas na inną perspektywę, wszakże historia to nie tylko zbrodniarze i śmierć. O wiele więcej niż wojen i bitew jest w niej życia – codziennej, niejednokrotnie ciężkiej i żmudnej obsługi egzystencji.”
W 79. rocznicę tego nieudanego zamachu, w którego organizację był zaangażowany m.in. Heinrich von Lehndorff, ostatni właściciel pałacu w Sztynorcie (Steinort), polecam Państwu swój tekst o najbardziej aktualnych dziejach pałacu, czyli o jego odbudowie i przyszłym użytkowaniu. Piszę z perspektywy kobiety z obszarów wiejskich na Mazurach oraz aktywistki feministycznej prowadzącej fundację:
„Moja wizja pałacu w Sztynorcie to wizja miejsca, w którym żywe są wolność, dojrzałość, świadomość odpowiedzialności, krytyczne myślenie, a także empatia wobec innych perspektyw, innych doświadczeń i opinii. Byłoby to również miejsce, w którym wartości te są przekazywane. Mowa tu o wartościach i cechach społeczeństwa obywatelskiego, nad którym rozmyślał m.in. Immanuel Kant, słynny filozof urodzony w pobliskim Królewcu – miejscu, którego dziedzictwo niematerialne współtworzy fundamenty wartości Unii Europejskiej, a które teraz geograficznie pozostaje dla nas odległe i niedostępne.”
Artykuł można przeczytać w Masovii (do zamówienia online na stronie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie) oraz w zakładce Blog na naszej stronie internetowej: tu.
Zapraszam do lektury!
Olga Żmijewska
Olga Żmijewska