22 kwietnia 2024 roku świat obchodzi 300. urodziny urodzonego w pruskim Königsbergu filozofa Immanuela Kanta. Do obchodów z wielką pompą przygotowują się oczywiście instytucje i wydawnictwa w Niemczech, ale Polska także ma pewne powiązania z tym światowej sławy myślicielem. W życiu filozofa dzisiejsze województwo Warmińsko-Mazurskie odegrało niebagatelną rolę – mieszkał i pracował on w miejscowości w dzisiejszym powiecie Ostródzkim, która dziś nosi nazwę Jarnołtowo, a także odwiedził Gołdap. To nie lada ewenement, gdyż Kant słynął z niezwykle zasiedziałego trybu życia – w trakcie swojego osiemdziesięcioletniego życia bardzo rzadko opuszczał rodzinne miasto.
Dlatego sejmik województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił 2024 rok rokiem Immanuela Kanta.
Towarzystwo Przyjaciół Kanta i Königsberga z siedzibą w Berlinie zaprosiło Fundację Sztuka Wolności do wspólnej organizacji wydarzeń w ramach obchodów 300. urodzin Immanuela Kanta. Wśród wydarzeń jest także slam naukowy wokół osoby i myśli Immanuela Kanta. Poniżej opisujemy założenia, jakie przyświecały nam przed realizacją projektu, natomiast tutaj i tutaj znajdą Państwo opisy wydarzeń kolejno w Berlinie i w Olsztynie.
Nienaruszalna godność człowieka, rozsądek zamiast nienawiści, wolność poglądów i krytyczna debata z autorytetami nie są na porządku dziennym. Ani w naszym środowisku, ani tym bardziej w wielu krajach świata. To właśnie te idee zawdzięczamy słynnemu filozofowi.
Osoby uczestniczące w slamie naukowym „Kant Relevant“ pokażą publiczności, co je fascynuje – a może prowokuje – w jednej z najbardziej wpływowych postaci filozoficznych.
Do udziału w wydarzeniach – najpierw w Berlinie, a następnie w Olsztynie – zapraszamy osoby z Polski i Niemiec, a także osoby z Rosji przebywające na emigracji. Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie.
Osoby uczestniczące w slamie naukowym mają 10 minut na zaprezentowanie swoich prac w zabawny i zrozumiały sposób. Na scenie dozwolone jest wszystko: od prezentacji PowerPoint po grę aktorską, taniec i śpiew. Na koniec publiczność oklaskami decyduje, kto wygrał.
Najpierw slamujemy 19 maja 2024 roku w Ballhaus Prinzenallee w Berlinie. Kilka dni później wspólnie udamy się pociągiem do Olsztyna, gdzie wystąpimy 24 maja 2024 roku w Muzeum Nowoczesności. Podróż dopełni ciekawy program towarzyszący.
6 osób uczestniczących w slamie otrzyma profesjonalny coaching i spędzi wspólnie czas w Berlinie oraz Olsztynie. Koszty dojazdu, noclegu i wyżywienia są pokrywane przez organizatorów ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN.
Lista uczestniczek i uczestników slamu jest już zamknięta.
Zapraszamy do przybycia w roli publiczności:
19 maja 2024 r. godz. 19.00
Ballhaus Prinzenallee, Prinzenstraße 33, Berlin
24 maja 2024 r. godz. 19.00
Muzeum Nowoczesności, ul. Ryszarda Knosały 3b
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie przybycia pod adresem fundacja@sztukawolnosci.org.pl