Jest sierpień 2022 roku i właśnie dobiegają końca prace grupy eksperckiej do spraw koncepcji użytkowania pałacu w Sztynorcie. Rok temu pisaliśmy tutaj u powołaniu przez panią konsul generalną RFN Cornelię Pieper czteroosobowej grupy eksperckiej, w której skład wchodzili profesorowie Dieter Bingen i Robert Traba, pan ambasador Marek Prawda i nasza prezeska Olga Żmijewska.
Zespół został powołany w Sztynorcie i stał się zalążkiem kilkudziesięcioosobowej grupy ekspertek i ekspertów z Polski i Niemiec, którzy przez rok spotykali się online, aby sukcesywnie opracowywać obszerną koncepcję użytkowania zabytku. W celu usprawnienia obrad i uporządkowania tematów związanych z pałacem grupa ta została podzielona na sześć podgrup tematycznych.
Pięć grup związanych było z okresami historycznymi, o których opowiadać ma część muzealna pałacu (m.in. okres wojenny wraz z ruchem oporu i próbą zamachu na Adolfa Hitlera w pobliskim Wilczym Szańcu oraz okres powojenny, w którym pałac mieścił przedszkole i PGR).
Szósta grupa nosi nazwę „Academia Masuria” i zajmuje się opracowaniem koncepcji organizacji, która będzie miała swoją siedzibę w pałacu. To w tej grupie uczestniczyła Olga Żmijewska, która wnosiła swoje doświadczenia i perspektywę kobiety oraz aktywistki z obszarów wiejskich na terenie Mazur.
„Możliwość pracy w tym zespole była dla mnie nie tylko piękną przygodą, ale przede wszystkim okazją do uczenia się od wybitnych ekspertek/ekspertów – osób, które podziwiam od lat” – mówi Olga.
W czerwcu podgrupa „Academia Masuria” spotkała się po raz ostatni w celu zatwierdzenia tekstu wspólnie opracowanej koncepcji, którą Olga Żmijewska zredagowała i przetłumaczyła z języka niemieckiego na język polski. Takie teksty opracowała każda z sześciu podgrup. Koordynatorzy grupy eksperckiej profesorowie Dieter Bingen i Robert Traba mają przed sobą połączenie sześciu koncepcji w spójną całość.
Koncepcja użytkowania pałacu w Sztynorcie powstaje głównie w celu przedstawienia jej niemieckiemu Bundestagowi, który na przestrzeni ostatnich lat przyznał już 1,5 mln euro na najbardziej pilne prace konserwatorskie w budynku (pisaliśmy o tym tutaj w sierpniu zeszłego roku).
W kwietniu delegacja naszej grupy eksperckiej odwiedziła Bundestag i przedstawiła owoce tej dotacji w komisji ds. budżetu. W efekcie tej wizyty komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu postanowiła przekazać na rzecz pałacu w Sztynorcie dwie transze w wysokości 150 tys. euro w latach 2023 i 2024. Takie wiadomości sprawiają, że widzimy sens naszej pracy i działamy z radością.
Załączamy kilka impresji z prac grupy eksperckiej, która w kwietniu 2022 roku spotkała się po raz pierwszy na żywo w Sztynorcie. Podgrupy przedstawiały efekty swoich prac i dyskutowały o nich, wymieniając się poglądami i doświadczeniami.
Przed nami sierpień, a to – jak co roku – oznacza festiwal STN:ORT, odbywający się w dniach 8.08.-14.08.2022 r. wokół pałacu Lehndorffów w Sztynorcie. Będzie to wspaniała okazja do ponownego spotkania i wielu członków/członkiń grupy eksperckiej zapowiedziało swój udział. Olga także odwiedzi Sztynort, gdzie podczas festiwalu wystąpi m.in. Marta Wryk – śpiewaczka operowa, która gościła na festiwalu w ubiegłym roku oraz prowadziła warsztaty emisji głosu w naszej siedzibie w Idzbarku.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z programem i do udziału w festiwalu, w recitalu Marty Wryk oraz jej autorskich warsztatach. Wstęp jest wolny, a atmosfera tego miejsca – niepowtarzalna. Do zobaczenia w Sztynorcie!