4 października 2024 roku zarząd Fundacji Sztuka Wolności – na zaproszenie naszego partnera Towarzystwa Przyjaciół Kanta i Königsberga w Berlinie – odwiedził Bundestag i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie.
Wizyta była częścią dużego projektu z okazji 300lecia Immanuela Kanta, w którym my także braliśmy udział współorganizując slamy naukowe Kant? Relevant! w Olsztynie i Berlinie. Tym razem jednak Fundacja Sztuka Wolności była gościem. W Bundestagu grupa zaproszonych osób miała wielką przyjemność spotkania i dyskusji z dr. Ekkehardem Griepem, obecnie prezesem zarządu Niemieckiego Towarzystwa na rzecz ONZ i byłego pracownika Departamentu Operacji Pokojowych ONZ w Nowym Jorku, NATO w Brukseli czy MSZ Niemiec.
Po wspólnym obiedzie w stołówce Bundestagu grupa udała się do gmachu ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec, gdzie została przyjęta przez pracownika ministerstwa odpowiedzialnego za kontakty z państwami Partnerstwa Wschodniego i z podmiotami demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Rozmowa dała nam niezwykły wgląd w ten obszar współpracy, który w przeważającej mierze jest tajny – chociażby ze względu na bezpieczeństwo osób i organizacji wspieranych przez ministerstwo. Dla Fundacji Sztuka Wolności ta wizyta była szczególnie istotna, jako że od 2023 roku nasze działania są współfinansowane ze środków MSZ Niemiec.
Wspólny dzień w Berlinie był niezwykle inspirujący także dzięki połączeniu polityki i sztuki, które przecież przyświeca także naszej misji. Od naszego gospodarza w Bundestagu dowiedzieliśmy się, iż w Niemczech obowiązuje prawo nakazujące, aby przy budowie budynków użyteczności publicznej około 1% inwestycji był przeznaczany na dzieła sztuki. Taki zapis ma na celu podkreślenie roli państwa na rzecz ochrony i wspierania wolności sztuki, nauki i dydaktyki. W budynkach, które mieliśmy okazję zwiedzić, sztuka jest wszechobecna i imponująca. Załączamy kilka zdjęć.