Za nami Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Fundacja Sztuka Wolności dziękuje niezwykłemu miejscu – Folwark Karczemka – za zaproszenie naszej prezeski Olgi Żmijewskiej z prelekcją feministyczną „Sztuka Wolności – życie i świat z kobiecej perspektywy“.
Olga Żmijewska miała przyjemność zorganizować spotkanie kobiece w wyjątkowo pięknych, stylowych wnętrzach sali kominkowej zabytkowego młyna nad samym Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Przedstawiła ona m.in. teorię gender według Judith Butler, a także koncepcje Animy i Animusa oraz pierwiastków żeńskiego i męskiego według C.G. Junga. Uczestniczki spotkania zapoznały się również z literaturą dotyczącą kobiecej psychiki i kobiecych ścieżek rozwoju. Kobiety chętnie korzystały z tej bezpiecznej przestrzeni i dzieliły się swoimi obserwacjami i doświadczeniami, co już samo w sobie ma charakter emancypacyjny, oczyszczający i wyzwalający. Tego typu spotkania mają na celu m.in. sieciowanie kobiet oraz budowanie nowych struktur, kontaktów i inicjatyw. Są one bezcenne.
Dziękujemy Folwarkowi Karczemka za szczególnie przyjazną, otwartą atmosferę tego spotkania, na którą składały się autorskie mieszanki herbat i aż cztery świeżo upieczone tarty! Spotkanie było otwarte dla wszystkich i było wyjątkową celebracją hojności i obfitości.
Jako kobiety czułyśmy się szczególnie ugoszczone i uhonorowane, także dlatego, że obiekt ugościł prezeskę Fundacji Sztuka Wolności wraz z czterema jej gościniami noclegiem i wspaniałą, włoską kolacją z muzyką na żywo włoskiego wokalisty Marco Bocchino. To wszystko sprawiło, że miałyśmy możliwość naprawdę poczuć się w świecie „kobiecej perspektywy“, gdzie królują ciepło, serdeczność, gościnność, otwartość na spotkanie z drugim człowiekiem oraz wielka dbałość o piękno, estetykę i dziedzictwo kulturowe. Wspaniale jest doświadczać, że w województwie Warmińsko-Mazurskim (w powiecie Ostródzkim) działa obiekt hotelowo-gastronomiczny, który jest poniekąd żywym świadectwem historii tego regionu.
Jako fundacja angażująca się m.in. na rzecz zachowania „poniemieckiego“ dziedzictwa kulturowego na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego jesteśmy zachwyceni niebywałym wręcz zamiłowaniem do detalu, jakości, piękna i staranności, jakie w Folwarku Karczemka widać na każdym kroku. To miejsce (zarejestrowane jako zabytek) jest spektakularnie położone nad Kanałem Ostródzko-Elbląskim, oferuje ciszę, w której słuchać klangor żurawi i gęganie dzikich gęsi, ale także niezwykłą klasę, styl oraz wybitną kuchnię. Jak dobrze, że są takie miejsca! Dziękujemy za zaangażowanie w zachowanie tego zabytkowego kompleksu. Dziękujemy za ugoszczenie nas i udostępnienie nam przestrzeni – wraz z pysznym poczęstunkiem – dla kobiecego spotkania.
Z pewnością tam powrócimy.
Fundacja Sztuka Wolności oferuje spotkania i prelekcje wokół tematyki kobiecej i feministycznej. Zapraszamy do kontaktu instytucje publiczne oraz prywatne. Chętnie przedstawimy Państwu możliwości współpracy.
Zapraszamy także do naszego sklepu na stronie internetowej fundacji. Znajdą tam Państwo nasze unikatowe produkty, w tym książkę Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę. Zakupy w naszym sklepie przyczyniają się do niezależności finansowej Fundacji Sztuka Wolności i pozwalają nam przeprowadzać nasze działania bezpłatnie dla szerszej publiczności.