Sukces jest jak góra lodowa. Pewnego dnia widać wierzchołek, ale największa część – mocna i stabilna podstawa – jest ukryta pod powierzchnią i dla wielu osób z zewnątrz pozostaje niewidoczna. Sukces nie spada z nieba, lecz jest owocem systematycznej, intensywnej pracy. Właśnie mamy okazję przekonać się o tym w Fundacji Sztuka Wolności. Tak się pięknie złożyło, że niespełna tydzień po premierze naszej książki „Wolno(ść). O dobrym życiu szytym na własną miarę” do skrzynki mailowej fundacji wpłynęła wiadomość:
„Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Zarząd Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w dniu 13.03.2023 r. przyznał Państwu dotację do wysokości 27 432,00 zł (słownie: dwadzieścia siedem tysięcy czterysta trzydzieści dwa złote) w ramach linii projektowej: „Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy” na wyżej wymieniony projekt”.
Mowa o projekcie „4 Ukraine Polsko-Ukraińsko-Niemiecki Salon Kultury”, nad którego formą i treścią prezeska fundacji Olga Żmijewska pracowała od sierpnia 2022 roku wraz z kompozytorką i multiinstrumentalistką Anią Brodą. W styczniu 2023 roku do tego duetu – jako niemiecki partner w projekcie – dołączył Instytut Stosunków Międzynarodowych (ifa), którego delegatura mieści się w Olsztynie. Nowym oddelegowanym do Olsztyna menedżerem ds. kultury ifa jest Luis Schönecker.
Od stycznia Olga, Ania i Luis wspólnie pisali wniosek o dofinansowanie, który Fundacja Sztuka Wolności oficjalnie złożyła 2 marca. Odpowiedź nadeszła bardzo szybko i wywołała ogromną radość! To nasza pierwsza dotacja otrzymana w toku składania wniosku!
Polsko-Ukraińsko-Niemiecki Salon Kultury to rozwinięcie naszego Jazzowego Podwieczorku, który odbył się w Idzbarku w maju ubiegłego roku. Możecie o nim przeczytać tutaj: https://sztukawolnosci.org.pl/salon-kultury-jazzowy-podwieczorek Wtedy, podczas ciepłego, wiosennego popołudnia Mateusz Cwaliński (tak, tak, lider zespołu MC Kwadrat – Kwartet jazzowy, który grał podczas premiery książki) zagrał dla nas przepiękny recital. Ponadto, w trakcie wydarzenia fundacja promowała również młode talenty – Igę i Kingę Kaczyńskie oraz młodą ukraińską uchodźczynię wojenną Anastazję Liakh. Anastazja i jej interpretacja utworu „River Flows In You” koreańskiego pianisty Yiruma pozostały z nami na długo.
Kiedy kilka tygodniu później przyjaciółka fundacji Hanna Brakoniecka przesłała nam demo 17-letniego Ostapa z Kijowa – pianisty i kompozytora – stało się jasne, że idea Salonu Kultury rozwija się sama, ale potrzebne nam są środki na jej realizację…
W ramach projektu Polsko-Ukraińsko-Niemiecki Salon Kultury Ostap i Anastazja otrzymają okazję pracy z profesjonalistką Anią Brodą. Efekty swojej pracy cała trójka wraz z wiolonczelistką Izabelą Buchowską pokaże nam podczas trzech popołudniowych spotkań z kulturą w kwietniu, maju i czerwcu 2023 roku. Niebawem powrócimy ze szczegółami, a tymczasem idziemy poskakać z radości…
Pozdrowienia z Idzbarka!
Na zdjęciach Olga Żmijewska z Anią Brodą podczas pracowitego i owocnego spotkania w Idzbarku w styczniu oraz Olga z Luisem Schöneckerem podczas spotkania w Olsztynie w lutym.