To dla nas zaszczyt, że Muzeum Warmii i Mazur zaprosiło Fundację Sztuka Wolności do udziału w konferencji „Siostrzeństwo. Wynalazek XXI wieku?“ Prezeska Fundacji Sztuka Wolności Olga Żmijewska podpisała porozumienie z Muzeum, na mocy którego Fundacja jest jedną z partnerek tego wydarzenia.
Niespodziewanie, tydzień przed konferencję wszystkie i wszyscy patrzymy na „Siostrzeństwo” w działaniu wobec wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie. Ta wojna w Polsce ma twarz kobiety, ponieważ to głównie kobiety i ich dzieci przekraczają teraz granicę Ukrainy z Polską. Egzamin z Siostrzeństwa zdajemy na medal.
Jako fundacja pragniemy podzielić się spotem, który nakręciłyśmy w kobiecym gronie, aby w radosnej antycypacji promować nasz sposób na celebrację Dnia Kobiet w 2022 roku. Dziś radość zeszła na dalszy plan. Niemniej jednak my wszystkie, które pracujemy nad tym wydarzeniem, wychodzimy do świata i dzielimy się swoją pracą. Tak zwane kobiece jakości oraz Siotrzeństwo to wartości na wagę złota, kiedy do głosu i broni dochodzi psychopatyczny patriarcha. Sytuacja geopolityczna dziś jeszcze bardziej uwypukla brak równowagi pomiędzy pierwiastkami męskim i żeńskim i pokazuje, że przemoc rodzi przemoc. Ten paradygmat musi odejść. Ten paradygmat właśnie odchodzi.
Co możemy wnieść do świata jako kobiety? Co możemy wnieść jako Siostry – Siostry Sióstr, ale też Siostry Braci? Pozwólmy sobie na eksperyment myślowy: gdyby światem w przeważającym stopniu rządziły osoby mające doświadczenie noszenia w sobie życia i wydawania go na świat w trudzie i bólu, to czy tak łatwo byłoby im te życia poświęcać? W naszym spocie pytamy: czym jest solidarność jajników? Ona jest między innymi właśnie tym.
Nadchodzi nasze święto – Światowy Dzień Kobiet.
Świętujmy wszyscy! Zapraszamy także osoby identyfikujące się jako mężczyźni do wspólnej celebracji „kobiety” w każdej osobie. Carl Gustav Jung u mężczyzny nazwał ten aspekt „Animą”. Właśnie nadszedł czas celebracji tych „kobiecych” jakości. Wspólnie sprawiamy, że jest to też czas empatii, czułości, miłości, troski, współczucia, solidarności, poczucia jedności i połączenia. To wszystko dzieje się ponad podziałami na płeć czy narodowość. Gotowość mężczyzn do niesienia pomocy kobietom i dzieciom z Ukrainy jest wielka i poruszająca. To wszystko bardzo mnie wzrusza i napawa nadzieją.
„Siostrzeństwo” nabrało nowego znaczenia.
Już dziś zapraszamy do polubienia wydarzenia na Facebooku, tak aby nie przegapić jego transmisji na żyowe w dniu 8 marca 2022 roku, od godziny 16:
„Siostrzeństwo. Wynalazek XXI wieku?“